SAĞLAM BİNA İÇİN SAĞLAM BETON

Kadıköy Belediyesi Beton Zemin Laboratuvarı’nda son üç yılda 2 bin 311 binanın beton kalitesi test edildi.

SAĞLAM BİNA İÇİN SAĞLAM BETON
SAĞLAM BİNA İÇİN SAĞLAM BETON Tugrul Demir
Bu içerik 370 kez okundu.
Reklam

Kadıköy Belediyesi tarafından 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden sonra kurulan Kadıköy Belediyesi Beton Zemin Laboratuvarı’nda mevcut binaların ve yeni inşaatlardaki beton kalitesi test ediliyor. Beton Zemin Laboratuvarı, Zemin, Kentsel Yenileme Bürosu ve Yeni İnşaatlardan Alınan Taze Beton Alım Birimi olmak üzere üç farklı aşamada testlerini yapıyor.

Kadıköy Belediyesi Beton Zemin Laboratuvarı Sorumlusu Menekşe Perdi, Kadıköy’deki inşaatlarda projede kullanılması gereken beton sınıfının kullanılıp kullanılmadığını kontrol ettiklerini belirterek şunları söyledi:“Gerekli standartlar tutmadığında önlem alınmalı. Biz karot aldırıyoruz. Karot da düşük değerde çıkarsa güçlendirme yapılması gerekiyor. Fakat hazır beton demek kaliteli, nitelikli anlamına gelmiyor. Kontrol edilebilir, izlenebilir ve objektif değerlendirmeye tabi olan hazır betonlar niteliklidir.”

Laboratuvar, 2014 yılı Mart ayından bu yana 2 bin 311 adet binanın risk tespit analizini yaptı. Ayrıca yeni inşaatlardaki taze beton denetimi de yapılıyor. 2000 yılından itibaren 2 bin 093 şantiyeye gidildi ve 83 bin 259 adet taze beton numunesi alındı. Birim, hazır beton tesislerinin ürettiği malzemenin kontrolünü de yapıyor.

BETON TESTİ NASIL YAPILIYOR?

Beton Zemin Laboratuvarı 7 inşaat teknikeri, 10 yer bilimci ve 7 inşaat mühendisiyle inşaat denetimleri yapıyor. 7 gün 24 saat denetim uzmanları şantiyelerde beton kalitesi denetliyor. Beton numuneleri alınıyor. Beton numunesi laboratuarda su kürüne tabi tutuluyor. 7 ve 28 gün sonra bu numunelerin nihai mukavemeti çıkıyor. Ayrıca mevcut binalardan alınan beton numuneleri de basınç testine tabi tutuluyor.

Kadıköy Belediyesi Beton Zemin Laboratuvarı ilçede yapılacak yeni binalarda beton kalitesinin C-35 denilen yüksek kalite beton sınıfı kullanılmasını şart koşuyor.

2014 yılında Kadıköy Belediye Meclisi kararına göre yeni yapılan inşaatlarda temel zorunlu olmak şartıyla en azından binada 3 yapı elemanından numune alma zorunluluğu var. Bu işlem ise temel ve ara katlardan beton numunesi alınarak gerçekleştiriliyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor