Coca-Cola İçecek; sürdürülebilirlik performansıyla FTSE4GOOD Gelişmekte olan Piyasalar Endeksine girdi

FTSE4GOOD Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi, şirketlerin küresel olarak belirlenen çevre, toplum ve yönetişim standartları konusundaki performanslarını değerlendirerek yatırımcıların dikkatine sunuyor.

Coca-Cola İçecek; sürdürülebilirlik performansıyla FTSE4GOOD Gelişmekte olan Piyasalar Endeksine girdi
Coca-Cola İçecek; sürdürülebilirlik performansıyla FTSE4GOOD Gelişmekte olan Piyasalar Endeksine girdi Tugrul Demir
Bu içerik 377 kez okundu.
Reklam

Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da 10 ülkede 25 fabrika ve 10 bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek (CCI), Londra Borsası ve Financial Times ortaklığında, bağımsız bir organizasyon olan FTSE tarafından bu yıl ilk kez hayata geçirilen FTSE4GOOD ‘Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi'nde yer aldı. Sorumlu yatırım endeksi olarak tanımlanan ve 20 ülkeyi kapsayan Endeks; çevre, toplum ve yönetişim alanında yüksek performans gösteren şirketleri belirleyerek, yatırımcıların dikkatine sunuyor.

 

CCI CEO’su Burak Başarır, 20 ülkeden 457 şirketin oluşturduğu endekste yer almanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “CCI olarak; sürdürülebilirlik alanında gösterdiğimiz yüksek performans ile bu endekste yer almaktan dolayı gurur duyuyoruz İçinde yaşadığımız topluma ve paydaşlarımıza değer yaratmak için çevre, toplum ve yönetişim alanlarında uluslararası standartlarda yürüttüğümüz çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.” dedi.

 

2016 - 2017 döneminde BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne bir kez daha dahil olan CCI, aynı zamanda Birleşmiş Milletler “Küresel İlkeler Sözleşmesi 100 Endeksi” nde listelenen ilk ve tek Türk şirketi olma ayrıcalığına sahip. Morgan Stanley tarafından hazırlanan MSCI Global Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de yer alan CCI, aynı zamanda dünyanın en yaygın ve kapsamlı sürdürülebilirlik ve çevre yönetimi inisiyatiflerinden biri olarak tanınan Karbon Saydamlık Projesi (CDP)’nde de 2011 yılından bu yana Türkiye’nin iklim liderleri arasında gösteriliyor.

 

 

Coca-Cola İçecek hakkında

Coca-Cola sisteminde satış hacmine göre beşinci sırada yer alan Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCI), The Coca-Cola Company (TCCC) markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştirmektedir. CCI Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ürdün, Irak, Suriye ve Tacikistan’da 10 bin çalışanı ile faaliyet göstermektedir.

CCI 25 fabrikası ile 380 milyonu aşan tüketici kitlesine gazlı içeceklerin yanı sıra meyve suyu, su, enerji ve sporcu içecekleri, buzlu çay ve çaydan oluşan gazsız içecekler kategorisinde de zengin bir ürün portföyü sunmaktadır.

CCI’ın hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) “CCOLA.IS”, Amerikan depo sertifikaları (ADR) ABD’de tezgahüstü piyasalarda “COLAY”, Eurobond’u İrlanda Borsası’nda “CCOLAT” sembolleriyle ile işlem görmektedir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor