Suriyeli Bana Alabed: Türkiye’de barış ve huzur var

Kızılay Toplum Merkezi'ndeki arkadaşlarıyla bir araya gelen Bana Alabed, Türkiye'de barış ve huzur olduğu için çok mutlu olduğunu, bir okula yazılıp Türkçeyi de öğrenmek istediğini söyledi.

Suriyeli Bana Alabed:  Türkiye’de barış ve huzur var
Suriyeli Bana Alabed:  Türkiye’de barış ve huzur var Tugrul Demir
Bu içerik 390 kez okundu.
Reklam

Suriye’nin Halep'te yaşananları sosyal medya aracılığıyla dünyaya duyuran ve ateşkesin ardından Türkiye'ye gelen Suriyeli Bana Alabed, Altındağ'daki Kızılay Ankara Toplum Merkezi'nde Suriyeli yaşıtlarını ziyaret etti. Annesi Fatma Alabed ile merkeze giden Bana, yaşıtlarıyla vakit geçirdi ve oyun oynadı. Anne Alabed, Suriye'de ne kadar kötü şeyler yaşandığını ve bundan ne kadar sivilin etkilendiğini herkesin bildiğini anımsattı.

 

Kadın, çocuk herkesin savaştan çok yara aldığını dile getiren anne Alabed, birçok kişinin evini, çocuklarını, anne ve babasını kaybettiğini ifade etti. “Umuyorum ki gelecekte herkes kendi hayatına döner ve kaybettiği şeyleri geri alma fırsatını bulur” diyen Alabed, çocuklarının gerçek hayatın ne olduğunu unuttuklarını vurguladı.

 

Suriye'de hukuk okuduğunu ancak yaşananlardan dolayı eğitimine devam edemediğini, aynı zamanda İngilizce öğretmenliği yaptığını ifade eden Alabed, ülke güvenli olmadığı için ne okula ne hastaneye gidebildiklerini anlattı. Alabed, “Suriye'de sahip olduğumuz ne ev, ne araba, hiçbir şey şimdi yok”" diye konuştu. Türkiye'ye geldiği ve çocukları güvende yaşadığı için kendisinin de mutlu olduğunu belirten Alabed, ülkeyi ve insanları çok sevdiklerini söyledi. Türk hükümetine ve Kızılay’a teşekkür eden Alabed, Kızılay’ın Suriyelilere gerçek hayatı göstermeye çalıştığını anlattı.

 

Türkçe öğrenmek istiyorum

 

Bana Alabed de Suriye'de oynadığı parkın bombalandığını, arkadaşlarının öldüğünü, okula gidemediğini söyledi. Türkiye'de barış ve huzur olduğu için çok mutlu olduğunu, bir okula yazılıp Türkçeyi de öğrenmek istediğini dile getiren Bana, “Vatanıma geri dönmek isterim. Ben vatanımı çok seviyorum, onu terk etmeyeceğim. Biz geri dönüp evlerimizi tekrar kuracağız” diye konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor