“ZAMANSIZ PORTRELER” ŞİMDİ MAHALL BOMONTİ İZMİR’DE

Kerim Suner’in dünyanın ilk fotoğraf tekniğini kullanarak çektiği fotoğraflardan oluşan “Zamansız Portreler” sergisi, 10 Şubat – 6 Mart tarihleri arasında, Mahall Bomonti İzmir’de sanatsever ve nostalji meraklılarıyla buluşuyor.

“ZAMANSIZ PORTRELER” ŞİMDİ MAHALL BOMONTİ İZMİR’DE
“ZAMANSIZ PORTRELER” ŞİMDİ MAHALL BOMONTİ İZMİR’DE Tugrul Demir
Bu içerik 396 kez okundu.
Reklam

Türkerler Holding, İzmir’in kültür ve sanat hayatına kazandırdığı yeni mekânla birbirinden değerli sanatçıları ağırlamaya devam ediyor. Mahall Bomonti İzmir projesinin içinde, 1912’de Bomonti Tesisleri olarak inşa edilen tarihi binalarda özel olarak dizayn edilen galerinin bu seferki konuğu Kerim Suner oldu.

 

Fotoğrafçı Kerim Suner’in 19. Yüzyılda Frederick Scott Archer tarafından geliştirilen tekniğe birebir sadık kalarak cam ve metal plakalar üzerine çektiği portrelerden oluşan sergi İzmirlileri zaman yolculuğuna çıkarmaya hazırlanıyor.

 

Bir buçuk asırlık tekniğin bir zanaat gibi metal ve camın üstünde hayat bulduğu portrelerin oluşturulmasında hiçbir dijital unsur kullanılmıyor.

 

Çekimlerde kullanılan fotoğraf makinasının antika, üstündeki lensin bile 130 yaşında olması; körükleriyle siyah beyaz filmleri andırması, o körüğün arkasında gizlenmiş fotoğrafçının karşısında birkaç saniye beklenmesi ve ortaya çıkan metal ya da cam üzerine baskının yüz yıllarca dayanabilmesi, yaşadığımız dijital dünya içerisinde nostaljiyi yakalamanızı sağlıyor. Ortaya çıkan fotoğrafların dokusu ve kullanılan tekniği 165 yıl sonra, yani bugün bile hala aynı şekilde uygulanabilmesi görenlere ilham veriyor.

 

“Eski tadı yok” diyenlerden eskiye ve antikaya merakı olan, yazılım değil el becerisi ve tecrübe gerektiren sanatlara hayranlık duyan, zanaatı bir kültür gibi gören ve dijitalden uzak, tarihte yakın bir yolculuğa çıkmak isteyen herkes, bu zamansız sergiye davetlidir.

 

“TEŞEKKÜRLER KOCA YÜREKLİ İNSAN”

 

(Görsel notu – Stüdyoda fotoğraf çekimi)

“Bugün tek tuşla tüm ayarlamaları yapan, her fırsatta selfie çektiğimiz makinaların atası, 1839 yılında Fransız Louis Daguerre ve İngiliz Henry Fox Talbot’un birbirlerinden belki de habersiz, tamamen farklı teknikler kullanarak görüntüyü sabitleyebilmesi ve bir objeye aktarabilmesiyle başlıyor. Gel gelelim her iki tekniğin de kendine göre avantajlı ve dezavantajlı tarafları var. Üstelik uygulamadaki zorluklar ve yüksek telif ücretleri nedeniyle o dönem fotoğrafın nimetlerinden sadece çok dar bir çevre yararlanabiliyor.

 

1851 yılında İngiliz heykeltıraş Frederick Scott Archer, Wet Collodion (Islak Kolodyum) tekniğini geliştirerek fotoğrafın gelişimi önündeki engelleri kaldırıyor. Archer kendinden önceki tekniklerin üstün taraflarını, yani Batı’nın iyi yanlarını alıyor. Üstelik icadını hiçbir telif talebinde bulunmadan insanlığın kullanımıma sunması sayesinde Wet Collodion ile fotoğrafçılık hızla yayılıyor. Teşekkürler koca yürekli insan.”

 

(Görsel notu – Banyo)

Kısaca Wet Collodion tekniği:

Cam veya parlak siyah bir metal önceden hazırlanan bir kimyasal karışım ile kaplanıp, gümüş banyosunda bekletilerek ışığa hassas hale getirilir. Böylece cam veya metal plakanın üzerinde el yapımı bir film tabakası oluşturulmuş olur. Daha sonra bu plaka fotoğraf makinesinin içine yerleştirilir, pozlamadan sonra da karanlık odada geliştirici ve sabitleyici banyo işlemlerine tabi tutulur. Bütün işlemin 5-10 dakika içinde tamamlanması gerekir, aksi halde kimyasal maddeler kuruyacağı için fotoğraf bozulur. Son olarak plaka verniklenerek uzun yıllar bozulmadan kalması sağlanır. 1850’lerde yapılmış olan fotoğraflar günümüze kadar bozulmadan ulaşmıştır. Wet Collodion tekniği kullanarak hazırlanan cam negatifler sayesinde fotoğraflar kağıda basılarak çoğaltılabildiği gibi, camın arkası siyah bir madde ile kaplanarak veya siyah metal kullanılarak özgün pozitif imajlar yaratmak mümkündür.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor