​“Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” Sergisi Sanatçı Konuşmaları ile Devam Ediyor

Pera Müzesi “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sanatçı konuşmaları düzenliyor. Sanatçıların üretim pratiklerine ve eserlerinde ele aldıkları temalara odaklanan konuşma dizisinin ilk konuğu sanatçı Adrian Paci.

​“Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” Sergisi Sanatçı Konuşmaları ile Devam Ediyor
​“Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” Sergisi Sanatçı Konuşmaları ile Devam Ediyor Tugrul Demir
Bu içerik 291 kez okundu.
Reklam

Sanatçı Adrian Paci’nin “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında düzenlenen “İnan Bana Ben Bir Sanatçıyım” başlıklı konuşması, 24 Şubat Cuma günü saat 18:30’da gerçekleşiyor. Küreselleşme, göç, sömürü, kültürel kimliklerin değişimi, kimlik meselesinin sosyo-ekonomik şartlar altında nasıl koşullandığı gibi temaları ele alan Paci’nin konuşması, sergide yer alan Piktori videosu ve diğer videolarından örneklerle şekilleniyor. Konuşma, eserlerinde ön plana çıkan hareketlilik, yerinden olma, nostalji ve sistemin içinde sanatçı figürünün yeri gibi temalara odaklanıyor.

 

“Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi, farklı kuşaklardan Balkan sanatçıları ağırlıyor.Maja Bajević, Braco Dimitrijević, Vadim Fishkin, IRWIN, Laibach, Mladen Miljanović, Ivan Moudov, OHO, Dan Perjovschi, Mladen Stilinović, Ulay ve Sislej Xhafa gibi sanatçıların kendilerini çevreleyen sosyal, politik ve kültürel izlenimlerine yer veren sergi, videodan fotoğrafa, çizimden yerleştirmeye farklı mecralardan çarpıcı eserleri bir araya getiriyor.

 

7 Mayıs’a kadar süren “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamındaki sanatçı konuşmaları Sislej Xhafa (10 Mart), Ulay (17 Mart) ve Jasmina Cibic (5 Mayıs) ile devam edecek.

 

 

 

 

Adrian Paci Hakkında

 

Arnavut sanatçı Adrian Paci, 1969 yılında İşkodra’da doğdu. 1987 – 1991 yılları arasında Tirana Sanat Üniversitesi’nde eğitim aldı. 1995’ten 1997 yılına kadar İşkodra’da sanat tarihi dersleri verdi. 1990’ların sonunda realist resimden uzaklaşarak fotoğraf çekimi ve videoya yöneldi. Aynı dönemde Arnavutluk’taki politik olaylar ve ayaklanmalardan kaçarak Milano’ya yerleşti.

 

Kariyeri boyunca çeşitli uluslararası kurumlarda çok sayıda kişisel sergi düzenledi, seçili sergileri arasında Padiglione d’Arte Contemporanea – PAC, Milano (2014); Jeu de Paume, Paris (2013); National Gallery of Kosovo, Prishtina (2012); Kunsthaus Zurich, Zürih (2010) ve MoMA PS1, New York (2006) yer aldı. 14. Uluslararası Mimarlık Sergisi, Venedik Bienali (2014); 48. Ve 51. Venedik Bienali (1999 ve 2005) ve 15. Sydney Bienali’ne (2006) katıldı. Eserleri Metropolitan Müzesi, New York; MoMa, New York; Centre Pompidou, Paris; Israil Müzesi, Kudüs; MAXXI, Roma; Moderna Museet, Stokholm ve Solomon Guggenheim Vakfı, New York gibi birçok kamu ve özel koleksiyonda yer aldı. Accademia Carrara di Belle Ari Bergamo ve IUAV Venedik’te ders vermiş olan Paci halen Nuova Accademia di Belle Arti NABA Milano’da resim eğitmenliği yapmaktadır.

 

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek etkinlikler ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Söyleşi dili İngilizcedir, Türkçe simültane çeviri olacaktır.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor