Cumhurbaşkanı Erdoğan: YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ’NÜ YENİ BİR YAPIYA KAVUŞTURACAĞIZ

3. Milli Kültür Şurasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yunus Emre Enstitüsü’nü bürokrasinin çarkları arasında ezilmesine yol açmayacak, tıpkı Maarif Vakfı gibi özerk bir çerçeve içinde faaliyetlerini yürütecek yeni bir yapıya kavuşturmalıyız, kavuşturacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:  YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ’NÜ YENİ BİR YAPIYA KAVUŞTURACAĞIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan:  YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ’NÜ YENİ BİR YAPIYA KAVUŞTURACAĞIZ Tugrul Demir
Bu içerik 321 kez okundu.
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunus Emre Enstitüsü’nü Maarif Vakfı gibi özerk bir çerçeve içinde faaliyetlerini yürütecek yeni bir yapıya kavuşturacaklarını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Millî Kültür Şûrası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Yunus Emre Merkezlerini, kültürümüzün, dilimizin, sanatımızın dünyaya tanıtımını gerçekleştirmek üzere kurduk. İngiltere, Fransa ve Almanya başta olmak üzere dünyada pek çok örneği bulunan bu merkezlerimizi daha canlı ve daha etkin hâle getirmeliyiz. Bunun için Yunus Emre Enstitüsünü bürokrasinin çarkları arasında ezilmesine yol açmayacak, tıpkı Maarif Vakfı gibi özerk bir çerçeve içinde faaliyetlerini yürütecek yeni bir yapıya kavuşturmalıyız, kavuşturacağız."

 

2009 yılında kurulan Yunus Emre Enstitüsü, 7 yılda büyük bir mesafe kat etti. 40’a yakın ülkede 50 Türk Kültür Merkezi faaliyet geçirildi. Aynı şekilde, 40’ı aşkın ülkede üniversitelerde Türkoloji bölümleri açıldı veya mevcut bölümler destekleniyor. Bu üniversitelerin sayısı 70’i geçti. Müzikten sinemaya, hüsn-ü hattan halı dokumacılığına, eşsiz mutfağımızdan el yazmalarına kültürümüzün bütün renklerini kuşatan bu faaliyetler sayesinde yüzbinlerce insanla yüz yüze temas kurma ve Türkiye’yi tanıtma imkânı yakalanıyor. Türkçe kurslarının hem sayısı artıyor, hem de öğrenci kitlesi her geçen gün büyüyor. Amerika kıtası olmak üzere Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ile Asya’daki farklı ülkelerde Türk Kültür Merkezi açma çalışmaları ise devam ediyor. Kurum, 2023 yılında 100 ülkeye ulaşmayı hedefliyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor