Robotun ‘sultan’ları

Darüşşafaka Robot Kulübü bünyesinde kurulan ve uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil eden ‘Sultans of Türkiye’ ABD’den zaferle döndü. Darüşşafakalı 19 gençten oluşan Sultans of Türkiye, NASA’nın ana sponsorluğunda bu yıl 26’ncı kez düzenlenen FIRST Robot Yarışması’nda turnuvanın birincilik ödülü olan Chairman’s Award’ı alarak Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Robotun ‘sultan’ları
Robotun ‘sultan’ları Tugrul Demir
Bu içerik 413 kez okundu.
Reklam

Tüm dünyadan 14-18 yaş arası öğrencilerin özgüven, yaratıcılık, liderlik, girişimcilik, takım çalışması ve mühendislik yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan Uluslararası Robot Yarışması için gençler bu yıl ABD’nin farklı eyaletlerinde buluştu. Yarışmaya bu yıl 26 ülkeden 3 bin 336 takım ile 80 binden fazla öğrenci katıldı. Darüşşafaka Lisesi robot takımı ABD’nin San Francisco eyaletinde 16-19 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen turnuvada 41 takımla yarıştı. Geçtiğimiz yıllarda da FRC’de Türkiye’yi temsil eden Sultans of Türkiye, ‘steamworks’ temalı yarışmada, altı haftada hazırladıkları robotları ile birincilik ödülü olan Chairman’s Award’ı kazandı.

Turnuvanın en prestijli ödülü olan Chairman’s Award’ı kazanan ekip, FRC Dünya finallerine katılma hakkını elde etti. Darüşşafakalı genç yetenekler, 19 -22 Nisan 2017 tarihleri arasında Houston’da yapılacak Dünya finallerinde Amerika’daki bölge şampiyonları ve diğer ülkelerden gelen başarılı ekiplerle yarışacaklar.

ABD’den dönen Sultans of Türkiye ekibini havaalanında Darüşşafaka öğrencileri ve öğretmenleri karşıladı. Yarışmada kazandıkları ödülden gurur duyduklarını belirten öğrenciler, finalde de iddialı olduklarını söylediler.

FRC (First Robotics Competition) nedir?

FRC (First Robotics Competition), FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) bünyesinde doğmuş, gençler için oluşturulmuş uluslararası bir robot yarışmasıdır. Bu yarışmada rekabet ortamı oluşturmaktansa öğrencilerin birbirlerine yardım ederek robotlarını geliştirmeleri hedeflenir. FRC’de her sene farklı bir görev seçiliyor ve takımlardan bu göreve uygun robot tasarlamaları bekleniyor. Her yıl ocak ayının ilk haftasında düzenlenen Kickoff gününde yarışmanın konusu NASA TV’de açıklanır. Kickoff günüyle Stop Build Day arasındaki 6 haftalık Build Season adı verilen süreçte her takım robotlarını inşa eder. Stop Build Day’de

takımlar robotlarının inşasını bitirmiş ve robotlarını yarışma yeri olan ABD’ye kargolamış olmalıdır.

Darüşşafaka Robot Kulübü’nün FRC’deki başarıları:

- Seattle 2009 – “Judges Award”
- Chicago 2010 – “Imagery Award”
- Seattle 2011 – “Team Spirit Award”
- Chicago 2013 – 10 maçta 6 galibiyet, ilk yedek finalist
- Chicago 2014 – “EKOCYCLE™ Cube® 3D Printer Award”

-Orlando 2015-Engineering Inspiration Award ve Dünya finallerine katılım

- Türkiye 2015- Offseason Chairman’s Award

- Türkiye 2016- Offseason Chairman’s Award

- San Francisco 2017-Chairman’s Award ve Dünya finallerinde

Darüşşafaka hakkında:

Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz ve yetenekli öğrencilere kaliteli eğitim olanağı tanıyarak yaşamlarını değiştiriyor. “Eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla 1863 yılından bu yana varlığını bağışlarla sürdüren Cemiyet, bugüne kadar binlerce çocuğun Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda çağdaş koşullarda okumasını ve yükseköğrenimleri esnasında burs almasını sağladı. Tarihi boyunca ülkenin gelişiminin bireylerin gelişmesine paralel olacağı ilkesiyle hareket eden ve “eğitimle değişen yaşamlar” misyonunu benimseyen Cemiyet, 10 yaşında ailelerinden emanet aldığı çocukların; Atatürk ilkelerine bağlı, yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetişmesini sağlıyor. Bugün Türkiye’nin dört bir yanından sınavla seçilen bine yakın öğrenci, İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda 9 yıl boyunca tam burslu ve yatılı okuyor. Yabancı dil ağırlıklı, kaliteli bir eğitim sürecinden geçen öğrenciler, sosyal ve kültürel anlamda da tam donanımlı bireyler olarak yetişiyor.

2015 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) tarafından Özel Danışmanlık Statüsü’ne layık görülen Darüşşafaka Cemiyeti, yine Birleşmiş Milletler’in en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan UN Global Compact’in de üyesidir. Cemiyet, ilk kez 2013’te bağımsız kurumsal yönetim derecelendirme çalışması yaptırarak yönetiminin şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve sürdürülebilirliğini belgeleyen ilk sivil toplum kuruluşu olmuş, üç yıl önce 10 üzerinden 8,4 olan notunu 2016 yılında 9,29'a, 2017’de 9,43’e yükseltmiştir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor