Çin, Yeni Zelanda ile "Kuşak ve Yol" İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Çin Uluslararası Radyosu - Yeni Zelanda, Çin ile Bir Kuşak-Bir Yol İnisiyatifi'ne dair işbirliği anlaşması imzalayan ilk Batılı gelişmiş ülke oldu.

Çin, Yeni Zelanda ile
Çin, Yeni Zelanda ile Tugrul Demir
Bu içerik 360 kez okundu.
Reklam

Yeni Zelanda'ya resmi ziyarette bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang, Yeni Zelanda'lı mevkidaşı Bill English ile bugün Bir Kuşak-Bir Yol planına dair anlayış muhtırasının imzalanmasına tanıklık etti.

Li Keqiang, English ile katıldığı bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki bağlantının güçlendirilmesi için çeşitli alanları kapsayan ikili işbirliğinde yeni olasılıkların keşfedileceğini belirtti.

Yeni Zelanda, Çin ile ilişkilerinde pek çok ilke imza attı. Yeni Zelanda, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne girişi için Beijing ile ikili görüşmeleri başlatan, Çin'in piyasa ekonomisi statüsünü tanıyan, Çin ile ikili serbest ticaret anlaşması imzalayan ve uygulamaya koyan, Çin'in önerisiyle kurulan Asya Altyapı Yatırım Bankası'na kurucu üye olarak katılan ilk Batılı gelişmiş ülke oldu.

İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu planlarını kapsayan Bir Kuşak-Bir Yol İnisiyatifi, 2013 yılında Çin tarafından öne sürüldü. İnisiyatif, kadim İpek Yolu güzergâhlarında yer alan Asya, Avrupa ve Afrika'yı birbirine bağlayan bir ticaret ve altyapı ağı inşa etmeyi amaçlıyor.

Başbakan Li, dört gün sürecek Yeni Zelanda ziyaretine Pazar günü başladı. Bu, 11 yıl sonra bir Çin Başbakanı'nın ülkeye yaptığı ilk ziyaret oldu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor