MAVİ GÖZLÜ DEV BAŞKENTLİLERİ BÜYÜLEDİ

Doğumunun 115’inci yılında Nazım Hikmet, “Mavi Gözlü Dev” konseriyle Ankara’da anıldı. Azerbaycanlı besteci Arif Melikov’un Nazım Hikmet şiirlerinden bestelediği ve sekiz romansının yer aldığı ‘Mavi Gözlü Dev’ konseri, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nin otantik ortamında Ankaralı sanatseverleri büyüledi. “Bir gün bir yerden yeniden doğabilir Nazım” temalı konserde, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Soprano Demet Gürhan’a, piyanoda Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Assoc. Prof. Dr. Piyanist Güler Demirova Györrffy eşlik etti.

MAVİ GÖZLÜ DEV BAŞKENTLİLERİ BÜYÜLEDİ
MAVİ GÖZLÜ DEV BAŞKENTLİLERİ BÜYÜLEDİ Tugrul Demir
Bu içerik 686 kez okundu.
Reklam

Modern müzecilik anlayışıyla açıldığı günden bu yana Başkentlileri farklı ve unutulmaz etkinliklerde buluşturan, sanatseverlerin uğrak yeri haline gelen Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, bu kez de dünya sanat şarkıları literatüründe en başarılı örneklerinden sayılan ve Nazım Hikmet şiirlerinden oluşan romanslara ev sahipliği yaptı. Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelenen sekiz şarkının yer aldığı “Mavi Gözlü Dev” konseri Başkentli sanatseverlere Müze ortamında duygu dolu anlar yaşattı. İki kardeş halk olan Türkiye ve Azerbaycan’dan iki değerli ismini bir araya getiren özel konserde, Nazım Hikmet’in, “Sen”, “Ninni”, Bir Gemici Türküsü”, “İbrahim’in Rüyası”, “Mavi Gözlü Dev”, “Piraye İçin Yazılmış Şiirler” ve “Yine Sana Dair” şiirleri Rusça seslendirildi. Konserde, Nazım Hikmet ve besteci Arif Melikov’un etkileyici dostluğunun yanı sıra şiirler ve hikayeleri de anlatımlı olarak izleyicilerle paylaşıldı.

 

“BİR GÜN BİR YERDE YENİDEN DOĞABİLİR NAZIM”

 

Soprano Demet Gürhan ve Piyanist Güler Demirova Györrffy “Bir gün bir yerde yeniden doğabilir Nazım” temalı konserle ilgili duygularını şöyle dile getirdiler:

 

“Aslında hikayede insanın sanatla ne kadar iç içe olduğunun da bir mesajı var. Kimliğimiz, hayata bakışımız, dilimiz, kültürümüz hiç önemli değil. Önemli olan, sadece sanat. Dünyaca ulusal müzik otoriteleri tarafından kabul edilen değerli iki ismin etkileyici dostluğundan ortaya çıkan eserleri sunmak bizim için oldukça heyecan vericiydi. 115’inci doğum yıldönümünde Nazım Hikmet, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde yeniden doğdu. Kim bilir belki yarın başka bir yerde doğar…”

 

Satranç Müzesi, sanatseverler tarafından da yoğun ilgi gören “Mavi Gözlü Dev Nazım Hikmet” konserini önümüzdeki günlerde yeniden Ankaralı sanatseverlerle buluşturmayı planlıyor.

 

SATRANÇ MÜZESİ’NDE NİSAN’DA LATİN RÜZGARI ESECEK

 

Sanatseverlere ilginç bir deneyim yaşatan, dinleyiciyi konser temasıyla bütünleştiren açıklamalı konserlerle fark yaratan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’ndeki etkinlikler Nisan ayı boyunca da devam edecek.

 

Müze, 29 Nisan’da düzenlenecek konserde Astor Piazzolla’nın tango eserleri piyano, keman ve kontrbas triosu ile seslendirilecek. Satranç Müzesi’nde sergilenen Güney Amerika temalı satranç takımlarının da eşlik edeceği konserde, Satranç Müzesi’nde tango ritimleri ile latin rüzgarı esecek.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
CEYDA DÜVENCİ HAYATIN VE MUTLU OLMANIN KIYMETİNİ BİLENLERE SESLENİYOR
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor
Mersin’de Turizm Adı Altındere ile Şahlanıyor