banner5

banner4

banner13

Merkel'den veda öncesi Erdoğan için dikkat çeken açıklama

Veda ziyareti kapsamında Türkiye'ye gelen Almanya Başbakanı Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. 1.5 saat süren bir görüşmede Merkel, Erdoğan için "Her zaman çözüm odaklı lider oldu" dedi.

DÜNYA 16.10.2021, 15:18 16.10.2021, 15:41
Merkel'den veda öncesi Erdoğan için dikkat çeken açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Şansölyesi Angela Merkel görüşmesi son erdi. Görüşme sonrası iki lider basın açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili  göürşmeyi değerlendirerek, "İkili ilişkilerimizde zaman zaman sıkıntılı dönemler yaşasak da bunları aşmayı ve işbirliğimizi çok daha ileriye taşımayı başardık. Sayın Merkel ile ikili diyaloğumuz bölgesel konuların çözüme kavuşturulmasında da rol oynadı." dedi. ; 

Erdoğan: Türkiye-AB ilişkilerinin ilerlemesine ilişkin görüşlerimizi teyit ettik

Erdoğan, Almanya'da gerçekleştirilen seçimlerin Alman halkı için hayılrı olmasını dileyerek konuşmasına şu şekilde devam etti;  1"26 Eylül'de Almanya'da gerçekleştirilen seçim sonuçlarının Alman halkı için hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Merkel ile yürüttüğümüz başarılı çalışmaların aynı şekilde devam etmesini temenni ediyorum. Her zaman çözüm odaklı bir lider oldu.

Türkiye olarak tam üyelik yolunda önümüze çıkan onca zorluğa rağmen Merkel'in çalışmalarını her zaman hatırlayacağız. Türkiye-AB ilişkilerinin ilerlemesine ilişkin görüşlerimizi teyit ettik. Doğu Akdeniz, Afganistan, Libya ve Suriye'deki gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Almanya'daki Türk toplumu ilişkilerimizin en önemli sosyal yanını temsil ediyor. Bu yıl işgücü anlaşmasının 60. yıldönümüdür. Türk toplumunun emeklerini bu vesileyle bir kez daha takdir ediyoruz. Irkçılık, ayrımcılık ne yazık ki Avrupa'daki Türk toplumunun başlıca sorunu olmaya devam ediyor. Etkin tedbirler alınması büyük önem taşıyor.  Sayın Şansölye'nin bundan sonra da Türk-Alman dostluğuna katkı sağlayacağına eminim."

banner16

Erdoğan'dan konuşmaya yapan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, "Bu karşılama için çok teşekkür ediyorum. Huber Köşkü çok özel bir bina, bir Alman işadamına ait ve son yıllarda gerçekten Türkiye ile çok iyi ilişkiler için çabaladık. Bu iyi ilişkileri sürdürmek için karşımızda çok fazla görev var. Almanya'da yaşamakta olan 4 milyona yakın Türkiye kökenli insan var." ifadesini kullandı. 

Yorumlar (0)
banner10
15
parçalı bulutlu