banner5

banner4

banner13

Dünyanın en kırılgan ekonomileri listesinde Türkiye ilk 5'te yer aldı

Listede Türkiye’den daha ‘kırılgan’ olan ülkeler Lübnan, Angola, Zambiya ve Kolombiya olarak yer aldı.

EKONOMİ 11.11.2021, 14:43 11.11.2021, 14:53
Dünyanın en kırılgan ekonomileri listesinde Türkiye ilk 5'te yer aldı

Kredi derecelendirme şirketi Scope Ratings’in 2021 raporuna göre kırılganlıkta 95 ülke içinde Türkiye 91. oldu.

Almanya merkezli kredi derecelendirme şirketi Scope Ratings, 2021 yılı için en riskli ülkeleri sıraladığı raporunu yayımladı.

95 ülkenin yer aldığı raporda ülkelerin cari açıkları, dış borçları ve çekebildikleri dış yatırımlar dikkate alınarak kırılganlık notları da verildi.

Türkiye bu sıralamada 91’inci sırada yer aldı. Ekonomisi Türkiye’den daha kötü olan dört ülke ise Kolombiya, Zambiya, Angola ve Lübnan.

Sözcü’de yer alan habere göre; Scope, riskli ülkelerin ortak özelliklerini şöyle sıraladı: Para birimlerinin zayıflaması, cari açıktaki artış, sermaye çıkışı riski, düşük döviz rezervleri ve artan dış borç.

Raporda, 2022 yılında merkez bankalarının hem varlık alımlarını azaltmaya başlaması hem de faizlerin yükselecek olması ile küresel piyasalarda ‘taper tantrum’ (azaltma öfkesi) tarzı yüksek bir oynaklık yaşanabileceğine ve bu durumun kırılgan ekonomileri sarsacağına dikkat çekildi.

Raporda, Türkiye ile ilgili şu ifadeler kullanıldı:

Türkiye’nin risk notu 2020’den beri zayıflıyor. Türkiye’nin risk profilindeki bozulma yanlış yönetimden, ağırlıklı olarak tüm güçlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’da toplanmasından kaynaklanıyor. Eylül ayından bu yana 300 baz puan faiz indirimi (ufukta daha fazla indirimin mümkün görünmesi) Cumhurbaşkanı’nın merkez bankacılığına müdahalelerini ortaya koydu. Türkiye’nin reel politika faizi -%3.2’ye (son durum: -%3.8), küresel olarak gelişen piyasalarda en düşük seviyeye gerilerken, enflasyon ve sermaye çıkış riskini artırdı. Aşırı gevşek para politikası döviz üzerinde baskı yaparken enflasyonu yükseltiyor ve dengesizlikleri besliyor.

TÜRKİYE'NİN DE İÇİNDE OLDUĞU 'KIRILGAN 4'LÜ'

Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa, Kafkaslar ve Orta Asya olarak belirlenen bölgenin “kırılgan 4’lüsü” içinde yer alıyor. Türkiye ile birlikte Gürcistan, Belarus ve Ermenistan, “kırılgan 4’lüyü” oluşturuyor.

banner16

Raporda Türkiye’ye dair, "Merkezi hükümetin borçlarının yüzde 58’inin döviz üzerinden olduğu ve TL zayıfladıkça bu oranın arttığı, bunun yanında özel sektörün net döviz yükümlülükleri dikkate alındığında durum bir problemi ortaya koyuyor" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
banner10
15
parçalı bulutlu