banner5

banner4

Bahçeli'nin Erdoğan'a hediye ettiği harita Rus basınında gündem oldu

MHP lideri Bahçeli'nin Erdoğan'a hediye ettiği Türk dünyası haritası Rus basınında gündem oldu. Haritada Rusya toprağı olan bazı bölgelerin Türk dünyasına dahil edilmesine dikkat çekildi

GÜNDEM 18.11.2021, 11:05 18.11.2021, 11:06
Bahçeli'nin Erdoğan'a hediye ettiği harita Rus basınında gündem oldu

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye ettiği Türk dünyası haritası Rus basınında gündem oldu.

RIA'da yer alan haberde, Bahçeli'nin Erdoğan'a hediye ettiği haritada, Rusya'nın bazı bölgelerinin 'Türk Dünyası' içerisinde gösterilmesine dikkat çekildi.

Bahçeli'nin hediye ettiği haritada Rusya'nın güneyi ve Doğu Sibirya, Türk dünyası içerisinde gösteriliyor. Haritada ayrıca Balkanlar, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Çin'in Sincan Uygur Otonom Bölgesi ile Moğolistan ve İran'ın bazı bölgeleri yer alıyor.

Harita, 12 Kasım'da yapılan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi toplantısının ardından hediye edilmişti. Toplantıda konseyin ismi Türk Devletleri Teşkilatı'na çevrilmiş ve 2040'a kadar olan periyot için 'Türk Dünyası Konsepti' kabul edilmişti.

Organizasyonda Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan yer alıyor, Türkmenistan ve Macaristan ise gözlemci olarak bulunuyor.

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu