banner5

banner4

Bahçeli'nin Erdoğan'a verdiği haritayla ilgili Rusya'dan açıklama: 'Üzüntü duyabileceğim tek nokta...'

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği 'Türk dünyası' haritasıyla ilgili konuştu. Tek bir noktadan dolayı üzüntü duyduklarını söyledi.

GÜNDEM 22.11.2021, 11:22
Bahçeli'nin Erdoğan'a verdiği haritayla ilgili Rusya'dan açıklama: 'Üzüntü duyabileceğim tek nokta...'

Rossiya 1 televizyonuna demeç veren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Beştepe'deki görüşmede 'Türk dünyası' haritasıyla poz vermesi soruldu.

Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre  Peskov, "Türk partnerlerimiz, Türk dünyası fikrini geliştiriyor. Bu normal bir şey. Üzüntü duyabileceğim tek nokta, Türk dünyasının merkezinde büyük bir kırmızı yıldız bulunmaması. Orası (merkez), Türkiye'de değil, Rusya Federasyonu topraklarında, Altay'da, her Türk için kutsal olan, doğup yayıldıkları yerde. Bunu ben bir Türkolog olarak söylüyorum" yanıtını verdi.

NE OLMUŞTU?

17 Kasım'da Erdoğan, MHP lideri Bahçeli'yi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etmişti. Bahçeli kabulde, Erdoğan'a Türk dünyası haritası hediye etmişti.

Haritada Rusya'nın güney bölgelerinin bir bölümü, Doğu Sibirya, Balkanlar, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile Moğolistan ve İran'ın bir kısmı Türk dünyası sınırları içinde gösterilmişti.

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu