banner5

banner4

banner13

Cumhur İttifakı'nda 50+1 krizi: Bahçeli, 'Erdoğan seçilemez' denen düzenlemeyi AKP'lilere karşı da savunuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilebilmek için alınması gereken yüzde 50+1 oy oranıyla ilgili görüşleri, siyaset gündemini bir anda değiştirdi.

GÜNDEM 17.11.2021, 11:41 17.11.2021, 15:28
Cumhur İttifakı'nda 50+1 krizi: Bahçeli, 'Erdoğan seçilemez' denen düzenlemeyi AKP'lilere karşı da savunuyor

 17 Kasım 2021 10:30 / SiyasetBaşta Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Cemil Çiçek olmak üzere AKP'de siyaset yapan birçok isimden peş peşe açıklamalar gelirken, Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP'den bunlara en üst düzeyden tepki gösterildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çiçek'in “Türkiye'yi bir kaosa sürükleyeceğini söyledim, yine söylüyorum. Bu sözlerim iktidar ya da muhalefet yanlısı değil. Söylediğim cümleler gayet açık. 50+1 ciddi problem çıkarıyor. Gelecekte de çıkaracak" ifadesi özelinde bunları şöyle eleştirdi:

“Bu tuhaf sözlerin benzerini Türkiye’nin istikrarsızlığa gömülmesini isteyen çevreler de ileri sürüyor. Sayın Çiçek sizin kafanızın, dilinizin altında sakladığınız bir oran var mıdır? Açıkla da bilelim, niyetini öğrenelim. Kimlere şirin görünmeye çalışıyorsunuz? FETÖ’cü Fehmi Koru da aynı şeyleri söylüyor. Çiçek’in beyanatı bize göre kuşku vericidir.”

ERDOĞAN, 50+1'LE İLGİLİ RAHATSIZLIĞINI DOĞRULADI

Bahçeli'nin açıklamaları iktidara mesaj olarak yorumlanırken, Erdoğan buna rağmen AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda (MKYK) 50+1'le ilgili rahatsızlığını kamuoyuna anlatan Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nun sözlerini doğruladı:

"Temel Bey’in yaptığı açıklamalar maalesef gerçeği yansıtmıyor. Burada tek doğru olan 50+1 açıklaması."

'BAHÇELİ, TÜRKİYE'Yİ ERDOĞAN'DAN KURTARMAK İÇİN TUZAK KURDU'

Gerçek Gündem yazarı Orhan Uğuroğlu, gelişmeleri yorumlarken çok konuşulacak bir iddiayı paylaştı. Uğuroğlu, Namık Kemal Zeybek'in şu sözlerini aktardı:

banner16

"Gittiğim illerde yönetimlerde de olan MHP'liler beni buluyorlar. 'Bilge lider' diyerek Devlet Bahçeli'yi severler ve sayarlar. Onlar diyorlar ki; 'Bilge liderimiz Türkiye'yi Recep Tayyip Erdoğan'dan kurtarmak için oyun kurdu. Parlamenter sistemde yüzde 34 oyla tek başına iktidar oldu ki sürüp giderdi. Başkanlık sistemini yüzde 50+1 barajı ile ortaya koydu. Bu baraj ile Erdoğan'ı tasfiye etmek istedi."

Yorumlar (0)
banner10
15
parçalı bulutlu