banner5

banner4

banner13

Erdoğan'la ters düşen koltuğundan oldu: İşte Merkez Bankası'nın 'bağımsızlık' geçmişi

Dolardaki yükseliş durdurulamazken, gözler bugün Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararına çevrilmiş durumda. Faizleri indirmesi beklenen Merkez Bankası'nda daha önce faiz indirimine gitmeyen başkanlar koltuklarından olmuştu.

GÜNDEM 18.11.2021, 16:30
Erdoğan'la ters düşen koltuğundan oldu: İşte Merkez Bankası'nın 'bağımsızlık' geçmişi

Geçtiğimiz 2 yıl içinde, Merkez Bankası başkanlığı koltuğu 4 kez el değiştirdi. Her birinin görev süresinin 4 yıl olması gereken başkanların görevden alınmalarının perde arkasında "faiz" kararları vardı. Merkez Bankası'ndaki başkan değişiklikleri ve faiz kararları doların ateşini önlemeye yetmedi. Aksine, faizler düştükçe dolar tarihi zirvesini yenilemeye devam ediyor. Dün, Dolar/TL’de tarihi zirve 11’lere dayanırken, Euro/TL 12,40 seviyelerini gördü. 

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENİYOR

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'faizleri düşürün' talimatına uymayan Merkez Bankası başkanları görev süreleri dolmadan azlediliyor. Sadece başkanlar değil, başkan yardımcıları da "faizleri yükseltme" taraftarı oldukları gerekçesiyle gece yarısı kararnamesiyle koltuklarından oluyorlar. Merkez Bankası'nın bugünkü faiz kararıyla ilgili tahminlerin "indirim" yönünde olmasının en büyük nedenlerinden birisi bu. 

GÖZLER MERKEZ BANKASI'NDA

Merkez Bankası'nın yüzde 16 olan politika faizini yüzde 15'e indirmesi bekleniyor. Son 2 yılda yaşanan Merkez Bankası Başkanı değişiklikleri ile Erdoğan'ın faiz açıklamalarının ardından gözler bugün Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararında. 

ERDOĞAN'DAN FAİZ MESAJI

Son başkan Şahap Kavcıoğlu, Erdoğan'ın 'faiz' talimatını uygulayarak geçtiğimiz 2 ay boyunca faizleri indirme kararı almıştı. Önceki aylarda alınan faiz indirimi kararı ve Erdoğan'ın dün partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada yine "faiz indirimi" mesajı vermesi dolayısıyla bugün Merkez Bankası'nın 3. defa faizleri indirmesi bekleniyor. 

Faiz kararı merakla beklenirken, görevlerinden azledilen Merkez Bankası başkanları da bir kez daha gündeme geldi. 

ERDOĞAN'LA TERS DÜŞEN BAŞKANLAR AZLEDİLDİ

Erdoğan'ın "faizleri düşürün" ısrarına karşı gelen Murat Çetinkaya'yı görevden alarak yerine Murat Uysal'ı atamıştı. Ancak Uysal da faizleri düşürmek konusunda ayak direyince görevden alındı ve yerine Naci Ağbal getirildi. Ağbal da Erdoğan'la faiz konusunda ters düşünce görev süresi dolmadan azledildi ve Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. Böylelikle önceki Başkan Murat Çetinkaya, Murat Uysal ve Naci Ağbal faiz politikalarında Erdoğan ile ters düşmeleri nedeniyle görevden alınan 3 başkan olarak tarihe geçti. 

"LAF DİNLEMİYORDU"

banner16

Merkez Bankası Başkanı olduğu dönemde faizleri yüzde 7,5’tan yüzde 24’e çıkaran Murat Çetinkaya, Erdoğan'la bu konuda ters düştüğü için görevinden oldu. Erdoğan, Çetinkaya'yı görevden alarak yerine Murat Uysal'ı atadı. 

Çetinkaya'yı görevden almadan önce "Fed faizleri düşürdü ama benim ülkemde yüzde 24’lerde, böyle bir şey olmaz. Bu yüzden çok yakında buna kesin bir çözüm getireceğiz. Bu faiz politikasından Türkiye’nin dikkatli bir dönüş yapması lazım." açıklamasını yaparak görevden alma mesajı veren Erdoğan,  Çetinkaya'yı görevden aldıktan sonra ise şunları söylemişti: 

"TCMB başkanını görevden alma yetkisini aldık, laf dinlemiyordu. Yeni arkadaş ile devam ettik, dedik ki faiz oranlarını düşüreceğiz."

Yorumlar (0)
banner10
15
parçalı bulutlu