banner5

banner4

banner13

Fatih Altaylı, Ankara'da konuşulan senaryoyu yazdı: 'AYM iptal edecek, AK Parti 'Hay Allah' diyecek'

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Ankara'da konuşulan 'parlamenter sisteme dönüş' senaryosunu anlattı. Altaylı, iktidar partisindeki oy kaybının devam etmesi halinde AYM'nin başkanlık sistemini getiren değişikliği iptal edebileceğini söyledi.

GÜNDEM 02.11.2021, 13:11
Fatih Altaylı, Ankara'da konuşulan senaryoyu yazdı: 'AYM iptal edecek, AK Parti 'Hay Allah' diyecek'

 Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, 'Senaryo ve film  ' başlığıyla yayımlanan yazısında Ankara'da konuşulan bir 'parlamenter sisteme dönüş' planını anlattı. 

"Muhalefet için sürekli yeni adaylar, yeni isimler bulunuyor ya da bildik isimler sırayla öne çıkarılıyor. Ancak Ankara’da bir senaryodan daha söz ediliyor ve bu senaryo iş dünyası içinde de başkent kaynaklı olarak giderek daha çok konuşulmaya başlandı" diyen Altaylı, şöyle devam etti:

"Bu da 'Parlamenter sisteme dönüş' senaryosu. Biliyorsunuzdur, muhalefetin başkanlık sistemine geçişi sağlayan Anayasa değişikliği ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı itirazlar var.

Yüce Mahkeme bugüne kadar bu itirazları ele almadı, bu itiraz dosyalarının kapağını bile açmadı. Ankara’daki yeni yazarların yeni senaryosuna göre iktidar partisindeki oy erimesinin devam etmesi halinde, Anayasa Mahkemesi bu itirazları gündeme alacak ve kısa süre içinde karara bağlayacak.

banner16

Ve başkanlık sistemini getiren Anayasa değişikliği Anayasa’ya aykırı bulanarak iptal edilecek. Hal böyle olunca başkanlık sisteminden vazgeçmeyeceğini defalarca ilan etmiş olan iktidar partisi 'Hay Allah, bak şu olana. Tam biz Türkiye’nin önünü açacaktık ama Anayasa Mahkemesi engelledi. Ne yapalım. Hukuk karşısında boynumuz kıldan ince' diyerek yeniden parlamenter sisteme dönecek.

'İYİ PARTİ'NİN DE OLABİLECEĞİ BİR KOALİSYON İHTİMALİ...'

Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak kalacak ve hemen seçime gidilecek. AK Parti tek başına iktidar olmaya yetmeyen bir oranla bile olsa 1. parti çıkacak. Sistem parlamenter olduğu için de içinde İYİ Parti’nin de olabileceği bir koalisyon ihtimali ile AK Parti iktidarın parçası olacak.

'DEDİĞİM GİBİ BU DA SENARYOLARDAN BİRİ'

Böylece parti ve yakın destekçileri açısından son günlerde ortaya çıkan kabus benzeri durum bertaraf edilmiş olacak. Dediğim gibi bu da senaryolardan biri. Bu senaryodan bir film çıkar mı, izleyici toplar mı bilmem. Ama yazanlar var."

Yorumlar (0)
banner10
15
parçalı bulutlu