banner5

banner4

Osman Kavala her an serbest bırakılabilir iddiası

Türkiye'nin diplomasi tarihine 10 büyükelçi krizi olarak geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın deport etmekle tehdit ettiği olayın baş kahramanı Osman Kavala'nın tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden tahliye edileceği öne sürüldü. Can Ataklı'nın gündeme getirdiği iddiaya göre, "Avrupa Birliği Türkiye'ye amborgo uygulamaya hazırlanıyor ve Türkiye de çareyi Kavala'yı serbest bırakmakta" buldu.

GÜNDEM 18.11.2021, 08:45 18.11.2021, 11:02
Osman Kavala her an serbest bırakılabilir iddiası

Korkusuz yazarı Can Ataklı, beş yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala’nın her an serbest bırakılabileceğini ifade etti. “Bunu müneccim gibi söylemiyorum elbette. Ancak konuyla yakından ilgilenen ve uluslararası siyaset konusunda deneyimi olan kiminle konuşsam aynı şeyi söylüyor” diyen Ataklı, Kavala’nın 8 gün sonraki duruşmasını hatırlattığı yazısında, şunları kaydetti:

"Şimdi diyeceksiniz ki 'Kavala’ya beş yıldır eziyet ediliyor, şimdi Avrupa Birliği istiyor diye niye serbest bırakılsın, üstelik elçilerin tweeti de unutulmadı.' Hatta 'Erdoğan nasıl serbest bırakabilir ki Kavala’yı, rezil olur sonra' da diyebilirsiniz. Bunların hiçbir geçerliliği yok. Daha önce Erdoğan ekranlara çıkıp 'Bu can bu bedende oldukça o gazeteci hapisten çıkamaz, PKK ile ilişkisi var, o bir terörist, nasıl serbest bırakırız' demişti. Sonra bir sabah ansızın o gazeteci serbest bırakıldı, Merkel’in kendisine gönderdiği özel uçağa bindiği gibi Almanya’ya gitti. Yine 'Amerika bizim teröristimizi veriyor mu, biz niye onun isteğini yerine getirelim' demiş ve Rahip Bruson’u serbest bırakmamıştı. Ama Trump’tan üst üste iki telefon gelince; Rahip Brunson, Erdoğan’ın talimatıyla anında serbest bırakılmış ve hemen ülkesine gönderilmişti.

10 BÜYÜKELÇİ KRİZİ NEDİR NE OLMUŞTU?

Osman Kavala'nın 4 yılı aşkın süredir Silivri Cezaevi'nde Gezi PArkı eylemlerinin finansörü olduğu gerekçesiyle tutuklu bulunması üzerine aralarında Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçileri "Osman Kavala serbest bırakılsın" çağrısı yaptı. Çağrı diplomatik krize neden oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 büyükelçinin 'persona non grata' (istenmeyen kişi) ilan edilerek sınır dışı edileceklerini söyledi. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin en büyük diplomasi krizi olarak kayıtlara geçen olayda Beştepe'nin kararından dönmesi için 2 gün bekledi. Büyükelçilerin daha sonra "ülkelerin iç siyasetine karışmayız" anlamına gelen açıklamasından sonra Erdoğan, krizi yumuşattı ve kararından vazgeçti. 

10 BÜYÜKELÇİ KİM VE HANGİ ÜLKENİN?

Dışişleri Bakanlığı'na çağırılarak yapmış oldukları bildiriden dolayı uyarı alan 10 büyükelçinin isimleri belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istenmeyen kişi (persona non grata) ilan edilmesi talimatını verdiği büyükelçilerin listesi şöyle: 

Erling Skjonsberg / Norveç

Merjanne de Kwaasteniet / Hollanda

Herve Magro / Fransa

Wendy Hinton / Yeni Zelanda

David M. Satterfield / ABD

Jamal Khokhar / Kanada

Ari Maki / Finlandiya

Danny Annan / Danimarka

Staffan Herrström / İsveç

Jürgen Schulz / Almanya

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu