banner5

banner4

banner13

Sabah yazarından Kılıçdaroğlu'na yol tehdidi: Gidip de dönmemek var

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Muhafazakar kitleyi şimdiye kadar dinlemedik, derdiniz nedir diye sormadık, şimdi yola çıkıp muhafazakar camiayla helalleşeceğiz" öz eleştirisi AKP tavanı ve havuz medyasını endişelendirdi. Muhafazakar camianın AKP'den kayıp CHP veya Millet İttifakı'na yönelebileceğini gören Sabah gazetesinin yazarı Kılıçdaroğlu'na "Yolda başına kaza gelebilir gidip de dönmemek var" tehdidinde bulundu.

GÜNDEM 18.11.2021, 09:17 18.11.2021, 10:59
Sabah yazarından Kılıçdaroğlu'na yol tehdidi: Gidip de dönmemek var

Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun helalleşme yolculuğuna çıkacağı açıklamasıyla ilgili olarak, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin geçmişte açtığı yaraları kapatmak üzere 'helallik yolculuğuna çıkması" karşısında... 'Yolun açık olsun' da denebilir, 'Yol hali bu, gidip de dönmemek var' mesajı da verilebilir. Zira helallik istenecek farklı kitleler; CHP'nin değiştiğine ikna olmadan, Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarının samimiyetini test etmeden, hiçbir şey yaşanmamış gibi davranmayabilir!"  düşüncesini dile getirdi. 

Müderrisoğlu, "Bu helallik çıkışının, siyasi manevra yönü kadar, CHP tabanında yarattığı tartışma da mühimdir. Ayrıca helallik için kapısı çalınacak kişiler ile helalleşme yönteminin nasıl olacağı da kritik bir husus. Lakin neresinden bakılırsa bakılsın, Kemal Bey'in kendince "değişken gündem" üretebildiği ve üzerinde konuşulmasını sağladığı da bir gerçek. Ki bu yazı bile yapay gündemin akıntısına kapılma riskini de bu yönde gelebilecek eleştirileri de bünyesinde barındırmakta! Kanımca... Sürekli iddia paylaşan veya muhtelif çağrılarda bulunan Kılıçdaroğlu, parti ve ittifak içi meseleleri kamufle edip, örgütü ve vekillerini parti dışına odaklama stratejisini çok benimsedi!" ifadelerini kullandı. 

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

CHP'nin uzun yıllar uzuk tutulduğu muhafazakar seçmen kitlesiyle aradaki mesafenin kapanması gerektiğine inanan ve bu yolda çalışan Kemal Kılıçdaroğlu, AKP ve Siyasal İslam anlayışındaki diğer partilerin elinde sıkışan kitleye kapı açtı. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada, "Muhafazakar kesimle barış oluyor mu?” Bizim muhafazakar dünyayla helalleşmemiz lazım, eksiğimiz var, oturup konuşmadık, derdinizi dinlemedik, Ankara’da oturduk durduk.

banner16

Şimdi bu yıkılıyor ama karşılıklı güven de oluşmaya başladı. Ama belli bir zaman dilimine ihtiyaç var. Sosyal kimlikler üzerinden siyaset yapma politikası izledik. Muhafazakar söylemini muhafazakarlara haksızlık olarak görüyorum.

En muhafazakar parti bizdik çünkü değişime direniyorduk. Dindar kesimle ilişkilerimiz daha iyi zaten dindar kesim de ülkenin gidişatından rahatsız. Onlar da değişim istiyor. Bütün mesele karşılıklı güveni oluşturmak." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
banner10
18
açık