banner5

banner4

banner13

Yeşil Bozlak, 2016 Hendek Barikat Operasyonlarını kitaplaştırdı

Yeşil Bozlak, 2016 Hendek Barikat Operasyonlarını kitaplaştırdı. Bozlak ile kitabı hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

KÜLTÜR-SANAT 20.11.2021, 03:14 20.11.2021, 18:29
Yeşil Bozlak, 2016 Hendek Barikat Operasyonlarını kitaplaştırdı

2016 Hendek Barikat Operasyonlarını kitaplaştıran Yeşil Bozlak,operasyonlar sırasında iki kere yaralandı. Bozlak, vatandaşların kılına dahi zarar gelmemesi için silah arkadaşlarının nasıl şehir düştüğünü kitabında anlatıyor. “2016 yılında Hendek Barikat Operasyonlarında Silopi’de yaşamış olduğumuz olayları, birlik beraberliğimizi, girdiğimiz çatışmaları, operasyonların detaylarını günlük niteliğinde anlatıyor. Duyduklarım, gördüklerim, şahit olduklarımı aktararak kitap haline getirdim.” diyen Yeşil bozlak ile kitabı hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yurttaş: Öncelikle Yeşil Bozlak gerçek adınız mı? Diye sorayım ve sizi sizden biraz dinleyelim.

Yeşil Bozlak: Evet, gerçek adım Yeşil Bozlak. 1979 yılında Osmaniye ilimizin Düziçi ilçesinde doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Düziçi ilçesinde tamamladım. 2000 yılında Ankara B Tipi Subay Jandarma okulunda eğitime başladım ve asker oldum. 2016 yılında da Hendek Barikat Operasyonlarında yaralanarak gazi oldum. Evliyim. İki çocuğum var.

Meyra Yurttaş: Rütbeniz ne idi?

Yeşil Bozlak: Uzman Jandarmaydım.

Meyra Yurttaş: Kitabınızın adı JÖH-PÖH Silopi Hendeklerinde. Biraz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yeşil Bozlak: JÖH (Jandarma Özel Harekat)- PÖH (Polis Özel Harekat). 2016 yılında Hendek Barikat Operasyonlarında Silopi’de yaşamış olduğumuz olayları, birlik beraberliğimizi, girdiğimiz çatışmaları, operasyonların detaylarını günlük niteliğinde anlatıyor. Duyduklarım, gördüklerim, şahit olduklarımı aktararak kitap haline getirdim.

Meyra Yurttaş: Yani aslında yaşadıklarınızı da kitabınıza aktardınız. Tamamı yaşanmış, gerçek olaylar öyle değil mi?

Yeşil Bozlak: Evet, kitabın tamamına yaşadıklarımızı aktardım.

Meyra Yurttaş: Sizi yazmaya iten sebepler nelerdi?

Yeşil Bozlak: Okumayı ve araştırmayı severim. Operasyonların başlangıcında da hazırlıklıydım. Çantamda ajandam ve kalemim vardı. Kendi kendime dedim ki; “Eğer ben buradan sağ çıkarsam, bunları mutlaka aktarmalıyım.” Daha o zamanlar kitabım için kararlıydım.

Meyra Yurttaş: O zamanlardaki psikolojik durumunuzu da mı aktardınız?

Yeşil Bozlak: 2016 yılında Hendek Barikat operasyonlarında yaşadıklarım ruhsal, fiziksel, psikolojik yönleriyle de kitapta mevcut. Bir asker olarak ne hissediyorsun? Ne yaşıyorsun? Hangi şartlar altındasın gibi soruların da cevaplarını okurlar kitaplarımda görebilirler.

Meyra Yurttaş: İlk kitabınız ne zaman çıktı?

Yeşil Bozlak: 2020 yılında kendi imkanlarımla çıkardım. Ardından bir yayınevinden çıkardım. Şu anda iki kitabım var. Seri halde yayınladık. Üçüncü kitabımı da yazmaya devam ediyorum. Yakında onu da yayınlayacağız. Elbette birkaç kitap projem de var.

Meyra Yurttaş: Aslında yazdığınız tüm kitaplarda gerek sizin gerek silah arkadaşlarınızın yaşadıkları günlük şeklinde seri iki kitap halinde ve psikolojik durumlar da var. Bunlara ek olarak söylemek istediğiniz şeyler var mı?

banner16

Yeşil Bozlak: 2016 Hendek Barikat Operasyonlarının unutulmaması adına yola çıktım. Bu olaylar gerçekten o dönem Dünya Tarihinde görülmemiş operasyonlar olarak kayda geçti. Hem TSK Hem de EGM adına. Dünya tarihinde böyle bir operasyonun başka bir örneği yok. Vatandaşların kılına dahi zarar gelmemesi için benim silah arkadaşlarım kardeşlerim şehit düştü. Ben de orada yaralandım.

Meyra Yurttaş: Nasıl yaralandınız?

Yeşil Bozlak: Silopi’de artık sonlara doğru gelinmişti. Bir noktaya doğru yöneldik. Almamız gereken bir ev vardı. O evde üç kişi gördük. Bunların terörist veya vatandaş mı olduğunu ayırt etmemiz mümkün değildi. Müdahale edersek vatandaşımızı kaybetme riski vardı. Bu riski göze alamazdık. Hayat kurtarmak önceliğimizdi. Meğer teröristlermiş. 500 metreden yakın temas bir çatışma oldu. Üzerime dört adet el bombası atıldı. Bunlardan bir tanesi arka tarafıma düştü.

Meyra Yurttaş: İyileşme süreciniz? hastanede ne kadar sürede tedavi oldunuz?

Yeşil Bozlak: Bir ay boyunca hastanede tedavi gördüm. Üç ay süreli dinlenme raporu verdiler ancak süre bitmeden tekrar göreve gittim. Bu kez de Nusaybin’de yaralandım.

Meyra Yurttaş: Yani iki kere yaralandınız öyle mi?

Yeşil Bozlak: Toplamda dört kez yaralandım, ancak bu süreçte hep sahadaydım. Olmamam gerekirdi. Şehit olursam aileme faydası olmayacaktı, bunun ama ben yine de silah arkadaşlarımı yalnız bırakmak istemedim ve kendi isteğimle görevlere katıldım.

Meyra Yurttaş: Gerek halkı gerek silah arkadaşlarınızı korumak için canınız pahasına mücadele vermişsiniz. Bu detayları tamamen kitaplarınızda yazdınız öyle değil mi?

Yeşil Bozlak: Evet, tamamı kitapta var. Bundan sonra da yazmaya devam edeceğim.

Meyra Yurttaş: Kitap dışında ilgilendiğiniz alanlar var mı?

Yeşil Bozlak: Kamu Hukuku Yüksek Lisansımı bitirdim ancak, bunun dışında Geleneksel Okçuluk Antrenörü olarak bireysel kurslar veriyorum.

Yorumlar (0)
banner10
16
açık