banner5

banner4

Biontech aşısını 3 doz yaptıran Nevşin Mengü Koronavirüse yakalandı

Geçtiğimiz Eylül ayında avukat ve CHP Manisa milletvekili babası Şahin Mengü'yü kaybeden gazeteci Nevşin Mengü, 3 doz Biontech aşısı yaptırmasına rağmen koronavirüse yakalandı. Nevşin Mengü, hastalığı ile ilgili yaptığı açıklamada "Sağlık Bakanlığı'nın koruyucu önlem olarak sürekli hatırlattığı aşıyı yaptırmama rağmen hastalığa yakalandım ve hiç de hafif geçmiyor' ifadelerini kullandı.

SAĞLIK 23.11.2021, 10:57 23.11.2021, 11:19
Biontech aşısını 3 doz yaptıran Nevşin Mengü Koronavirüse yakalandı

Gazeteci Nevşin Mengü, koronavirüse yakalandığını Instgram hesabından duyurdu. 3 doz Biontech aşısı olmasına rağmen hastalığın hafif geçmediğini belirten Nevşin Mengü, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Covid-19 pozitifim maalesef. 3 doz Biontech olmuş olmama rağmen pek de hafif geçmiyor. Bendeki semptomu baş ağrısı oldu. Hastalığı geçirmiş arkadaşlar, tavsiyeniz varsa alırım" ifadelerini kullandı.

AVRUPA HASTALIKTAN KIRILIYOR

 Avrupa Birliği ülkeleri özellikle Almanya halkına en çok BioNTech aşısı yaptıran ülke olmasına rağmen adeta salgından kırılıyor. 

Almanya koronavirüs (Kovid-19) pandemisindeki en yüksek vaka sayılarının olduğu acı tabloyu şu günlerde yaşıyor. İnsidans değerinin giderek yükseldiği Almanya’da hükümet Kovid-19 ile mücadelenin yöntemlerinde yenilemelere gitti. Görevini devretmeye hazırlanan Başbakan Angela Merkel ile Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz, eyalet başkanları ile bir araya gelerek yeni tedbirlerde uzlaşmaya vardı. Alınan kararlar doğrultusunda Berlin Senatosu, 2G kuralını hayata geçirecek. Başkent Berlin’de 24 Kasım’dan itibaren geçerli olacak bu kuralda ise aşı olanlar ve Kovid-19 geçirenler haricindeki kişiler mekanlara giremeyecek. Öte yandan toplu ulaşım araçları ile iş yerlerinde koronavirüse karşı aşı olunduğunu, hastalığın atlatıldığını veya test olunduğunu gösteren "3G" kuralı geçerli olacak.

AB YENİ TEDBİRLERİ MASAYA YATIRDI

Son dönemde ciddi oranda artan Koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle üye ülkelerin aldığı farklı tedbirleri uyumlandırmaya ve seyahatlerle ilgili kuralları revize etmeye hazırlanıyor.

Strazburg'da toplanan Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda, AB'de Kovid-19 vakalarındaki artış ve üye ülkelerin farklı düzeylerde sıkılaştırdığı tedbirlerin koordinasyonu ele alındı.

AB Komisyonunun sağlıktan sorumlu üyesi Stella Kyriakides, oturumda yaptığı konuşmada "Bu konuda bölünmeyi önlememiz gerekiyor." dedi.

Kyriakides, "Dijital Kovid Sertifikası" uygulamasının tüm üye ülkeleri birleştiren bir unsur olduğuna dikkati çekerek, Komisyonun bu hafta içinde AB'deki mevcut seyahat kurallarında salgının yeni durumuna uygun şekilde düzenlemelere gideceğini söyledi.

DİJİTAL KOVİD SERTİFİKA UYGULAMASI 1 TEMMUZ'DA BAŞLADI

AB'nin salgında seyahatleri kolaylaştırmak için hazırladığı Dijital Kovid Sertifikası uygulaması, 1 Temmuz'da yürürlüğe girmişti. AB, Türkiye'nin aşı sertifikasını 19 Ağustos'ta tanımıştı.

Sertifika AB'de onaylı; BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarını içerirken, son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde genellikle ek test veya ilave kısıtlamalar uygulanmıyor.

Öte yandan AB ülkeleri son dönemde ciddi oranda artan vaka sayıları nedeniyle kısıtlamalarını sıkılaştırıyor.

AB Komisyonunun 24 Kasım'da üye ülkelerin AB nezdindeki temsilcilerine, AB ile üçüncü ülkeler arasında zorunlu olmayan seyahatlerle ilgili önerilerini sunması bekleniyor. Seyahatlere yasak getirilmesinin öneriler arasında yer almayacağı ancak bazı ülkelerdeki kapanma kararları ve salgının seyrinin seyahatleri etkileyeceği öngörülüyor.

Yorumlar (0)
14
az bulutlu